0906 UTP 301, DeviceNet Splitter/T-connector, with one 7/8 female, one 7/8 inch male, and one 7/8 inch female connectors, 5-poles, overmold color grey (standard)., Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Lumberg Automation offers a comprehensive range of fieldbus components for common industrial fieldbus systems including compact IP 67 I/O modules (LioN-Series). In order to ensure high availability of machines and plants, the I/O modules installed in harsh industrial environments must be able to meet the highest electro-mechanical demands. Due to the material of the housing and the casting techniques, the LioN modules provide absolute protection.
Technical data
| Series indicator | DeviceNet T-Connectors/Taps |
| Type | Splitter/T-Connector |
| Gender (first end) | Female |
| Design (first end) | 7/8", straight |
| Pins (first end) | 5 |
| Gender (second end) | Male & Female |
| Design (second end) | 7/8", straight |
| Pins (second end) | 5 |
| Operating voltage | 300 V |
| Rated current | 4 A |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.