0985 508 121/20 M, M12 cordset double-ended, Industrial Ethernet data cable, Cat 5 (ProfiNet), double-ended molded with M12 male connectors, 4 poles, D coding. Suitable for Railway applications., Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
The use of Ethernet in IT for connecting various terminals is widespread, especially in local area networks (LAN). Since 1985, the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) has used the Ethernet technology developed by Dr. Metcalfe as its official standard (802.3). This standard remains the basic technology used in an effective data transfer system that continues to be developed (Fast Ethernet, 10-Gigabit Ethernet, switching, full duplex data transfer, wireless LAN)
Files to download:
Technical data
| Design (first end) | M12, straight, D coding |
| Conductor size | 26 AWG |
| Pins (first end) | 4 |
| Shielded | yes |
| Gender (second end) | Male |
| Cable length | 20 m |
| Design (second end) | M12, straight, D coding |
| Pins (second end) | 4 |
| Series indicator | PROFINET Industrial Ethernet Railway Connector |
| Operating voltage | 60 V |
| Type | Cordsets Double-ended |
| Related current | 4 A at 40 °C |
| Gender (first end) | Male |
| Cable style | PUR halogenfree, black |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.