ASB 2-RKT 4-3-224/10 M, M12 Micro splitter cordset, double- ended, M12 Duo male connector and two M12 female connectors with self-locking threaded joint, black PUR halogen free molded cable (ASBA 2-RKT: with AND logic)., Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
M12 Connectors from Lumberg Automation have been used routinely for decades worldwide to connect sensors/actuators with control cabinets or I/O modules. Protected against dust and moisture and resistant to many oils and chemical substances, the connectors provide reliable, longlasting wiring solutions
Files to download:
Technical data
| Type | Splitter Cordset |
| Cable length | 10 m |
| Gender (first end) | Male |
| Design (first end) | M12Duo |
| Pins (first end) | 3 |
| Gender (second end) | 2 x Female |
| Design (second end) | M12 |
| Operating voltage | 60 V |
| Rated current | 4 A |
| Cable style | PUR, halogen-free, black |
| Conductor size | 3 x 0,34mm2 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.