ASB 2-VC 1A-1-3-226/1 M, M12 Micro splitter cordset, double-ended, M12 Duo male connector with self-locking threaded joint, PUR halogen free molded cable and two valve connectors according to DIN EN 175301-803, form C., Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
M12 Connectors from Lumberg Automation have been used routinely for decades worldwide to connect sensors/actuators with control cabinets or I/O modules. Protected against dust and moisture and resistant to many oils and chemical substances, the connectors provide reliable, longlasting wiring solutions
Files to download:
Technical data
| Type | Splitter Cordset |
| Cable length | 1 m |
| Gender (first end) | Male |
| Design (first end) | M12Duo |
| Pins (first end) | 3 |
| Gender (second end) | 2 x Valve Connector C |
| Operating voltage | 32 V |
| Rated current | 4 A |
| Cable style | PUR, halogen-free, black |
| Conductor size | 3 x 0,50 mm2 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.