GDM 3011 AU schwarz, Hirschmann GDM Form A cable socket field attachable valve connector with gold plated contacts and central screw M 3 x 35, in accordance with DIN EN 175 301-803-A, 3 + PE, PG 11 cable gland (max. 1.5 mm²), Hirschmann
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
When it comes to hydraulic, pneumatic and electro-magnetic actuators and sensors, a reliable valve connector solution with high protection against dust, water and vibrations is required. .
Files to download:
Technical data
| Type | Field attachable |
| Series indicator | GDM |
| Design (first end) | Type A, 90 angled, DIN |
| Pin (first end) | 3 + PE |
| Material | PA, black |
| Operating voltage | 250 V AC/DC |
| Cable diameter range | Ø 6 to 9 mm |
| Rated current | 16 A |
| Cable gland | PG11 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.