GML 209 NJ LED 120 VR YE schwarz, Hirschmann GML Form B cable socket field attachable valve connector with function indicator (LED) with freewheeling diode, in accordance with industrial standard (11 mm), 2 + PE, Hirschmann
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
When it comes to hydraulic, pneumatic and electro-magnetic actuators and sensors, a reliable valve connector solution with high protection against dust, water and vibrations is required. .
Files to download:
Technical data
| Type | Field attachable |
| Series indicator | GDM |
| Design (first end) | Type B, 90 angled, DIN |
| Pin (first end) | 2 + PE |
| Material | PA, black |
| Suppression | Varistor, LED |
| Operating voltage | 120 V AC/DC |
| Cable diameter range | Ø 4,5 to 10 mm |
| Rated current | 2 A |
| Cable gland | PG9 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.