IY98C462,Inductive sensor,detektorspule 1000x300x137, Anschl an Verst,3m PUR-cable,plug7p, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Inductive proximity switches are contact-free sensors. They detect all conductive metals, regardless of whether they move or not. The achievable sensing range of the devices depends on the object material and its dimensions. The vibration-resistant sensors can be approached laterally or frontally. Inductive proximity switches are used for presence detection (e.g. goods carriers), positioning (e.g. dampers), counting (e.g. nuts /bolts), speed detection (e.g. for cog wheels), on conveyor systems (e.g. hose feedings) or distance measurements (e.g. press-in checking) of metallic objects.
Files to download:
Technical data
| design | ring-shaped |
| length | 137mm |
| housing material | PBT |
| IP system of protection | IP67 |
| sensing range | 0mm |
| mounting | non-flush |
| connection | cable |
| output | Other |
| output function | amplifier |
| ampacity | 2.1mA |
| voltage type | DC |
| ambient temperature | -25 - 70°C |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.