MZ07A599 sensor magn,zylinder 5x4,6x18 MZ072176,Verpackungseinheit 100 Stück IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
For many tasks in the field of automation technology, it is necessary to recognize the motional processes in pneumatic and hydraulic cylinders and to detect the position of the piston with precision. For this, magnetic cylinder sensors are used.
This product is discontinued, which means that magnetic cylinder sensors of the MZ07A599 series won't be manufactured anymore. We would like to inform you that they will be replaced by the new MZA7E261 in the following weeks.
Files to download:
Technical data
| type of rounded groove | not applicable |
| sensor surface position | center of the device |
| mounting cylinder groove | from the top |
| housing material | aluminum |
| connection | cable connector m8 |
| ampacity | 150mA |
| setting via teach-in | no |
| ambient temperature | -25 - 70*C |
| diameter | 5mm |
| output | PNP |
| hysteresis | 1mm |
| number of switching outputs | 1 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.