MZR40787 sensor magn,zylinder 3,6x2,95x19,5,teach,2SP 12-30V DC,2x50mA,M8-Kabelstecker4polig 500mm IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
For many tasks in the field of automation technology, it is necessary to recognize the motional processes in pneumatic and hydraulic cylinders and to detect the position of the piston with precision. For this, magnetic cylinder sensors are used.
Circuit diagram: Link
Colours: 1 = BN (brown), 2 = WH (white), 3 = BU (blue), 4 = BK (black) Functions: 1 = L+, 2 = PNP NO, 3 = L-, 4 = PNP NO
Files to download:
Technical data
| type of rounded groove | 3.75mm rounded groove |
| sensor surface position | center of the device |
| mounting cylinder groove | from the top |
| housing material | plastic |
| connection | cable connector m8 |
| ampacity | 100mA |
| setting via teach-in | yes |
| ambient temperature | -20 - 75*C |
| diameter | 3.6mm |
| output | PNP |
| hysteresis | 4mm |
| number of switching outputs | 2 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.