OG032100, Optical sensor, fork/3 M14x1,50 long, 4,5-28V DC,100mA,2m Kabel, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Circuit diagram: Link
Colours: BN (brown), BU (blue), BK (black) Functions: BN = L+, BU = L-, BK = PNP NO
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | infrared light |
| laser protection class | none |
| fork/angle width | 3mm |
| fork depth | 10mm |
| light beam form | point |
| sensor length | 51mm |
| resolution | 800µm |
| output | PNP |
| output function | dark switching |
| connection | cable |
| housing material | brass |
| ampacity | 100mA |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.