OG500021, Optical sensor, fork/50 75x105x15, 15-35V DC,a4-20mA,d200mA,M12-Stck4pol, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | infrared light |
| laser protection class | none |
| fork/angle width | 50mm |
| fork depth | 50mm |
| light beam form | point |
| sensor length | 15mm |
| sensor height | 105mm |
| sensor width | 75mm |
| resolution | 500µm |
| output | PNP |
| output function | light-/dark-on mode |
| connection | connector M12 |
| housing material | zinc die-cast |
| ampacity | 200mA |
| setting procedure | manual adjustment |
| meas. of light beam coverage | yes |
| analogue output 4 mA ... 20 mA | yes |
| web edge guide control | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.