OG50C536, Optical sensor, fork/50 80x70x10, red, 10-35V DC,200mA,pnp,no,5mPUR-Kabel, clocked, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | polarity free red light |
| laser protection class | none |
| fork/angle width | 50mm |
| fork depth | 55mm |
| light beam form | point |
| sensor length | 10mm |
| sensor height | 70mm |
| sensor width | 80mm |
| resolution | 500µm |
| output | PNP |
| output function | dark switching |
| connection | cable |
| housing material | zinc die-cast |
| ampacity | 200mA |
| setting procedure | manual adjustment |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.