OGSI0296, Optical sensor, fork/10/10 26,5x24x6,IR,Bl0,6, connection to ampilifer/Binder680-Kbl plug 500mm, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Circuit diagram: Link
Colours: 1 = BU (blue), 2 = BN (brown), 3 = WH (white), 4 = BK (black), 5 = RD (red) Functions: 1 = L-, 2 = L+, 3 = PNP NC NPN NO, 4 = PNP NO NPN NC, 5 = connection monitoring
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | infrared light |
| laser protection class | none |
| fork/angle width | 10mm |
| fork depth | 13.5mm |
| aperture diameter | ø0.6mm |
| light beam form | point |
| sensor length | 26.5mm |
| sensor height | 24mm |
| sensor width | 6mm |
| connection | plug-in connection |
| housing material | aluminum |
| setting procedure | parameterization |
| for stamping tools | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.