OGSI0309, Optical sensor, fork/60/60 74,5x84x8,IR,Bl1,5, connection to ampilifer/Binder712-Kbl plug 1m, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Circuit diagram: Link
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | infrared light clocked |
| laser protection class | none |
| fork/angle width | 60mm |
| fork depth | 60mm |
| aperture diameter | ø1.5mm |
| light beam form | point |
| sensor length | 74.5mm |
| sensor height | 84mm |
| sensor width | 8mm |
| resolution | 2000µm |
| connection | binder 712 |
| housing material | aluminum |
| severe soiling | yes |
| for stamping tools | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.