OHM0C964, Optical sensor,rahme300x397,5 459x340x20, 22-26V DC,200mA,pnp,2m PUR-Kabel,stat/dyn, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Frame and ring light barriers operate according to the principle of a through-beam sensor. Within the housing there is a variety of transmitter and receiver elements that form a light curtain and thus detect various objects. Application examples for these systems are ejection control of presses, presence monitoring or length measurements of wires or tubes.
Files to download:
Technical data
| type | one-piece |
| design | frame-shaped |
| sensor width | 459mm |
| sensor height | 340mm |
| sensor length | 20mm |
| sensor diameter | not applicable |
| housing material | aluminum |
| width of active zone | 300mm |
| height of active zone | 397.5mm |
| connection | cable |
| min. object size | 10mm |
| output | PNP |
| output function | normally closed contact/normally open contact |
| with compressed air connection | yes |
| with mechanical impact protection | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.