OW500372, Optical sensor,winkel/50 75x75x10, red, 10-35V DC,200mA,M8- plug, clocked, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Circuit diagram: Link
Colours: A: 1 = BN (brown), 3 = BU (blue), 4 = BK (black) B: 1 = BN (brown), 3 = BU (blue), 4 = BK (black) Functions: A: 1 = L+, 3 = L-, 4 = PNP NO B: 1 = L+, 3 = L-, 4 = PNP NC
Files to download:
Technical data
| design | angular shaped |
| light color | polarity free red light |
| laser protection class | none |
| fork/angle width | 60mm |
| light beam form | point |
| sensor length | 10mm |
| sensor height | 75mm |
| sensor width | 75mm |
| resolution | 500µm |
| output | PNP |
| output function | light-/dark-on mode |
| connection | connector M8 |
| housing material | zinc die-cast |
| ampacity | 200mA |
| setting procedure | manual adjustment |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.