OYSI0222, Optical sensor, barrier 5x43x11, connection to ampilifer ,Sn:50(30x4),1m cable, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Frame and ring light barriers operate according to the principle of a through-beam sensor. Within the housing there is a variety of transmitter and receiver elements that form a light curtain and thus detect various objects. Application examples for these systems are ejection control of presses, presence monitoring or length measurements of wires or tubes.
Files to download:
Technical data
| design | cuboid |
| light color | infrared light |
| length | 5mm |
| height-cuboid | 11mm |
| width-cuboid | 43mm |
| operating range | 0.05m |
| connection | cable |
| Light beam form | line |
| voltage type | DC |
| ambient temperature | -20 - 60*C |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.