PG106501, sensor laser, fork/10 31,5x24x6,Kl1,IR, 12-30V DC,100mA,pnp/npn,1mKabel, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Circuit diagram: Link
Colours: BN (brown), WH (white), BU (blue), BK (black) Functions: BN = L+, WH = PNP NO NPN NC, BU = L-, BK = PNP NC NPN NO
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | laser diode |
| laser protection class | class 1 |
| fork/angle width | 10mm |
| fork depth | 13.5mm |
| aperture diameter | ø0.6mm |
| light beam form | point |
| sensor length | 6mm |
| sensor height | 24mm |
| sensor width | 31.5mm |
| resolution | 300µm |
| output | PNP/NPN |
| output function | light-/dark-on mode |
| connection | cable |
| housing material | aluminum |
| ampacity | 100mA |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.