PG400140, sensor laser, fork,row/40 100x85x24,Fld.6x1, 15-30V DC,2xPP,a0-10V,Kl1,Aufl 4µm, sockets, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Circuit diagram: Link
Colours: A: 1 = WH (white), 2 = BN (brown), 3 = GN (green), 4 = YE (yellow), 5 = GY (gray), 6 = PK (pink), 7 = BU (blue), 8 = RD (red) Functions: A: 1 = L-, 2 = L+, 3 = in 0 (ext. trigger), 4 = in 1 (teach/reset), 5 = out 0, 6 = out 1, 7 = GND, 8 = 0-10V B: 1 = L+, 2 = L-, 3 = RxD, 4 = TxD
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | laser diode |
| laser protection class | class 1 |
| fork/angle width | 40mm |
| fork depth | 40mm |
| sensor length | 24mm |
| sensor height | 85mm |
| sensor width | 100mm |
| resolution | 40µm |
| output | PNP/NPN |
| output function | light-/dark-on mode |
| connection | plug-in connection |
| analogue output 0 V ... 10 V | yes |
| meas. of light beam coverage | yes |
| web edge guide control | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.