PGSI0239, sensor laser, fork,row/200 260x105x24,Fldh.8mm, 15-30V DC,3xPP,a0-10V,Kl2, sockets,Slave, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | laser diode |
| laser protection class | class 1 |
| fork/angle width | 200mm |
| fork depth | 40mm |
| light beam form | line |
| sensor length | 24mm |
| sensor height | 105mm |
| sensor width | 260mm |
| resolution | 8µm |
| output | PNP/NPN |
| output function | light-/dark-on mode |
| connection | binder 712 |
| housing material | aluminum |
| ampacity | 100mA |
| setting procedure | parameterization |
| analogue output 0 V ... 10 V | yes |
| meas. of light beam coverage | yes |
| transparent material detection | yes |
| web edge guide control | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.