PGSI0245, sensor laser, fork/100/80 124x98x12,Kl2, connection to ampilifer,Bl5x2/M8- plug 3+4pol, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Special design of through-beam sensor. Transmitter and receiver are located in the fork or angular limbs and are perfectly aligned to each other.
Files to download:
Technical data
| design | furcate |
| light color | laser diode |
| laser protection class | class 1 |
| fork/angle width | 100mm |
| fork depth | 80mm |
| light beam form | line |
| sensor length | 12mm |
| sensor height | 98mm |
| sensor width | 124mm |
| output | PNP/NPN |
| output function | light-/dark-on mode |
| connection | connector M8 |
| housing material | aluminum |
| setting procedure | parameterization |
| meas. of light beam coverage | yes |
| transparent material detection | yes |
| severe soiling | yes |
| web edge guide control | yes |
| dynamic output | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.