PK639191, Optical sensor,contrast,laser 65x65x82 confocal, 24V DC,100mA,2 outputs,Sn:90-300,SpotØ:0,2/ Socket, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Contrast scanners are capable to distinguish the the visual differences (e.g. reflectivity, brightness differences) between adjacent areas. In general, the devices project a light spot on an object's surface and analyze the reflected light. Fiber optic amplifier versions can be used in addition to the incident light mode also in the transmitted light mode. Contrast scanners are versatile. They can be used, among other things, for position control of printing or color marks, distinction of brightness variations or in the intensity control of luminous objects (like LEDs, displays etc.).
Circuit diagram: Link
Colours: A: M9: 1 = WH (white), 2 = BN (brown), 3 = GN (green), 4 = YE (yellow), 5 = GY (gray), 6 = PK (pink), 7 = BU (blue), 8 = RD (red) Functions: A: M9: 1 = L-, 2 = L+, 3 = In 0, 4 = in 1, 5 = out 0, 6 = out 1, 7 = 0-10V, 8 = 4-20mA B: M5: 1 = L+, 2 = L-, 3 = RxD, 4 = TxD
Files to download:
Technical data
| design | cuboid |
| width-cuboid | 65mm |
| height-cuboid | 82mm |
| length | 65mm |
| light color | laser diode red light |
| housing material | aluminum |
| operating range | 90 - 300mm |
| connection | plug-in connection |
| output | PNP/NPN |
| output function | 0 V ... 10 V - 4 mA ... 20 mA |
| IP system of protection | IP64 |
| print mark recognition | yes |
| analogue output 0 V ... 10 V | yes |
| analogue output 4 mA ... 20 mA | yes |
| programmable via software | yes |
| large sensing range | yes |
| counting tasks | yes |
| small light beam diameter | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.