RKF6S 5L-033/2 M,M12 Power Receptacle Connector: Female, front mount, 5-pin(4+FE), L-coded, shielded, silver housing, 50 V AC / 60 V DC, 16 A, Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
The Lumberg Automation M12 Power Series opens the world of conventional M12 technology to high-power transmission. Carrying 16 A at 630 V it is your answer to the increasing demand for powerful connectivity in the smallest possible housings..
Files to download:
Technical data
| Type | Receptacle |
| Design (First end) | Front mount |
| Gender (First end) | Female |
| Pins (First end) | K-coding, 5-pole (4 + PE) |
| Cable length | 2 m |
| Shielding | Unshielded |
| Operating Voltage | 50 V AC / 60 V DC |
| Related current | 16 A |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.