RKMWV 3-224/3 M, M8 Pico actuator/sensor cordset, single-ended, 3-pole, female right angle connector with self-locking threaded joint and molded black PUR halogen-free cable., Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Lumberg Automation Eight-Pole M8 Actuator/ Sensor Connectors By launching a range of new eight-pole M8 actuator/sensor connectors under the Lumberg Automation brand, which impress with their high contact density and rugged design, Belden has set yet another milestone in the field of connection technology.
Files to download:
Technical data
| Type | Cordsets Single-Ended |
| Cable length | 3 m |
| Gender (first end) | Female |
| Design (first end) | M8, 90 angled, thread joint |
| Pins (first end) | 3 |
| Pins (second end) | 3 |
| Operating voltage | 60 V |
| Rated current | 4 A |
| Cable diameter range | Ø 3,5 to 5 mm |
| Thread | M8 x 0,5 |
| Cable style | PUR halogen-free, black |
| Conductor size | 3 x 0,34 mm2 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.