RKU 19-242/3 M, M23 Power Single-Ended Cordset: Female, straight, 19-pin, black body, 120 V AC/DC, 16x8 A + 3x10 A; PUR black cable, 16x0.5 mm² + 3x1.0 mm², Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
The powerful Lumberg Automation M23 Series makes it safe and easy to connect actuator/sensor and fieldbus modules. By virtue of their robust features, these connectors are ideal for applications in harsh industrial environments.
Files to download:
Technical data
| Type | Cordset |
| Cable length | 3 m |
| Design (First end) | Straight, molded |
| Gender (First end) | Female |
| Pins (First end) | 19-pole (18 + PE) |
| Operating Voltage | 120 V AC/DC |
| Rated Current | 16x8 A + 3x10 A |
| Cable Style | 16G0.5 mm2 + 3X1.0 mm2, PUR, Black |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.