RKWTS 8-184/10 M, Actuator/sensor cordset, M12 female, 8-pole, right angle connector with threaded joint and molded cable, 360° shielding connected to knurled screw, Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
M12 Connectors from Lumberg Automation have been used routinely for decades worldwide to connect sensors/actuators with control cabinets or I/O modules. Protected against dust and moisture and resistant to many oils and chemical substances, the connectors provide reliable, longlasting wiring solutions
Files to download:
Technical data
| Type | Cordsets Single-Ended |
| Cable length | 10 m |
| Gender (first end) | Female |
| Design (first end) | M12, 90° angled |
| Pins (first end) | 8 |
| Operating voltage | 30 V |
| Rated current | 2 A |
| Cable style | PVC, orange |
| Conductor size | 8 x 0.25 mm2 |
| Shielding | yes |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.