RKWT 4-602/10 M, M12 Micro Actuator/sensor cordset, single-ended, 4-poles, female right-angle connector with self-locking thread and yellow 18 gauge PUR molded cable.", Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
M12 Connectors from Lumberg Automation have been used routinely for decades worldwide to connect sensors/actuators with control cabinets or I/O modules. Protected against dust and moisture and resistant to many oils and chemical substances, the connectors provide reliable, longlasting wiring solutions
Files to download:
Technical data
| Type | Cordsets Single-Ended |
| Cable length | 10 m |
| Gender (first end) | Female |
| Design (first end) | M12, 90° angled |
| Pins (first end) | 4 |
| Operating voltage | 250 V |
| Rated current | 4 A |
| Cable style | PUR, yellow |
| Conductor size | 18 AWG |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.