RK 50-877/25 M, 7/8" Power Single-Ended Cordset: Female, straight, 5-pin, yellow body, 600 V (UL), 8 A (UL); TPE yellow cable, 16 AWG, Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
The Lumberg Automation circular connectors of the 7/8 Series feature very high mechanical and electrical durability. A special PUR-overmolding prevents dust and moisture from entering the connector and ensures impermeability up to 10 bar..
Files to download:
Technical data
| Type | Single-ended cordset |
| Cable length | 25 m |
| Gender (First End) | Female |
| Design (First end) | Straight, molded |
| Pin Assignment | 5-pole (4 + PE), male coupling nut with external threads |
| Cable style | 5X16 AWG, TPE, Yellow, TC-ER |
| Operating voltage | 600 V (UL) |
| Rated current | 8 A (UL) |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.