RPS 120 EEC (CC), 24 V DC DIN rail power supply unit ,HIRCHMANN
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Hirschmann offers a wide range of AC and DC power supplies.
Files to download:
Technical data
| mouting | DIN Rail |
| product | power supply |
| power supply | AC 100 - 240 V (-15/+10%); 50-60Hz or DC 110 - 300 V (+/-20%) |
| temperature range | -25 ºC - 70 ºC inclusive Conformal Coating (from 60 ºC Deratin |
| IP system of protection | IP 20 |
| approvals | cUL 508/cUL 60950-1/ISA 12.12.01 Class 1 Div. 2/Germanischer Lloyd |
| dimensions | 40 x 124 x 117 mm |
| output voltage | DC 24-28 V (typ. 24.1 V); |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.