RSF6S 4S-033/2 M,M12 Power Receptacle Connector: Male, front mount, 4-pin(3+PE), S-coded, shielded, silver housing, 600 V AC/DC, 16 A, Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
The Lumberg Automation M12 Power Series opens the world of conventional M12 technology to high-power transmission. Carrying 16 A at 630 V it is your answer to the increasing demand for powerful connectivity in the smallest possible housings..
Files to download:
Technical data
| Type | Receptacle |
| Design (First end) | Front mount |
| Gender (First end) | Male |
| Pins (First end) | S-coding, 4-pole (3 + PE) |
| Cable length | 2 m |
| Shielding | Shielded |
| Operating Voltage | 600 V AC/DC |
| Related current | 16 A |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.