RSMV 3-RKMWV 3-294/2 M, M8 actuator/sensor double-ended cord set, male straight to female right-angle, 3 poles, 909294, PVC, Black, 3x22 AWG, IEC, Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Lumberg Automation™ Eight-Pole M8 Actuator/ Sensor Connectors By launching a range of new eight-pole M8 actuator/sensor connectors under the Lumberg Automation™ brand, which impress with their high contact density and rugged design, Belden has set yet another milestone in the field of connection technology. .
Files to download:
Technical data
| Type | Cordsets Double-Ended |
| Cable length | 2 m |
| Gender (first end) | Male |
| Design (first end) | M8, straight, thread joint |
| Pins (first end) | 3 |
| Gender (second end) | Female |
| Design (second end) | M8, 90 angled, thread joint |
| Pins (second end) | 3 |
| Operating voltage | 60 V |
| Rated current | 4 A |
| Cable style | PVC black |
| Conductor size | 22 AWG stranded |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.