RST 3-RKT/LED A 4-3-224/3 M, Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male straight A-coded translucent M12 Standard connector to female straight A-coded translucent M12 Standard connector with 2xLEDs (PNP), Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
M12 Connectors from Lumberg Automation have been used routinely for decades worldwide to connect sensors/actuators with control cabinets or I/O modules. Protected against dust and moisture and resistant to many oils and chemical substances, the connectors provide reliable, longlasting wiring solutions
Files to download:
Technical data
| Type | Cordsets Double-Ended |
| Cable length | 3 m |
| Gender (first end) | Male |
| Design (first end) | M12, straight, screw terminals |
| Pins (first end) | 3 |
| Gender (second end) | Female |
| Design (second end) | M12, straight, LED PNP open/closed |
| Pins (second end) | 3 |
| Operating voltage | 30 V |
| Rated current | 4 A |
| Cable style | PUR, halogen-free, black |
| Conductor size | 3 x 0,34mm2 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.