RST 5-RKT 5-644/15 M, M12 Micro actuator/sensor cordset, double-ended, 5-poles, male straight to female straight connector with self-locking thread and yellow PUR 22 gauge molded cable, IEC color code.", Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
M12 Connectors from Lumberg Automation have been used routinely for decades worldwide to connect sensors/actuators with control cabinets or I/O modules. Protected against dust and moisture and resistant to many oils and chemical substances, the connectors provide reliable, longlasting wiring solutions
Files to download:
Technical data
| Type | Cordsets Double-Ended |
| Cable length | 15 m |
| Gender (first end) | Male |
| Design (first end) | M12 |
| Pins (first end) | 5 |
| Gender (second end) | Female |
| Design (second end) | M12 |
| Pins (second end) | 5 |
| Operating voltage | 60 V |
| Rated current | 4 A |
| Cable style | PUR, yellow |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.