RST 8-282/3 M, M12 Micro actuator/sensor cordset, single-ended, 8-poles, male straight connector with self-locking thread and black PUR halogen-free molded cable.", Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
M12 Connectors from Lumberg Automation have been used routinely for decades worldwide to connect sensors/actuators with control cabinets or I/O modules. Protected against dust and moisture and resistant to many oils and chemical substances, the connectors provide reliable, longlasting wiring solutions
Files to download:
Technical data
| Cable length | 3 m |
| Type | Cordsets Single-Ended |
| Gender (first end) | Male |
| Design (first end) | M12 |
| Pins (first end) | 8 |
| Operating voltage | 30 V |
| Rated current | 2 A |
| Cable style | PUR, halogen-free, black |
| Conductor size | 7 x 0,25 mm2 |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.