RSWT 4-RKT 4-225/3 M, Sensor/Actuator Double-Ended Cordset: Male angled A-coded translucent 4-pin M12 Standard connector to female straight A-coded translucent 4-pin M12 230 V AC/DC, 4 A; PUR black cable, 4-wires, 0.34 mm², Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
M12 Connectors from Lumberg Automation have been used routinely for decades worldwide to connect sensors/actuators with control cabinets or I/O modules. Protected against dust and moisture and resistant to many oils and chemical substances, the connectors provide reliable, longlasting wiring solutions
Files to download:
Technical data
| Pins( first end) | 4 |
| Type | Cordsets Double-Ended |
| Cable length | 3 m |
| Gender (first end) | Male |
| Design (first end) | M12 |
| Gender (second end) | Female |
| Design (second end) | M12 |
| Operating voltage | 230 V DC |
| Rated current | 4 A |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.