VAD M12 1A-VAD 1A-1-3-226/0,4 M, Double solenoid valve adaptor (valve adaptor with integrated M12 male receptacle connector), according to DIN EN 175301-803, form A, with LED, connected protective earth, Lumberg Automation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
When it comes to hydraulic, pneumatic and electro-magnetic actuators and sensors, a reliable valve connector solution with high protection against dust, water and vibrations is required. .
Files to download:
Technical data
| Cable lenght | 0,4 m |
| Type | Double solenoid valve adaptor |
| Series indicator | M12/Valve connector |
| Design (first end) | Type A Din with M12 integrated |
| Gender (first end) | Male |
| Design (second end) | Type A, DIN |
| Material | TPU, self-extinguishing |
| Operating voltage | 24 V |
| Cable style | PUR,halogenfree, black |
| Rated current | 4A |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.