IN120200,Inductive sensor M12x1,50long, 10-30V DC,200mA,Sn:6,2m cable, IPF ELECTRONIC
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
We inform you that the production of this devices has been discontinued.
The inductive sensor IN1202A3 is available as an alternative. This device has similar dimensions, a connection cable made of PUR and offers a switching distance of 8mm. You can also access different variants with connector plug, e.g. inductive sensor IN120221.
Inductive proximity switches are contact-free sensors. They detect all conductive metals, regardless of whether they move or not. The achievable sensing range of the devices depends on the object material and its dimensions. The vibration-resistant sensors can be approached laterally or frontally. Inductive proximity switches are used for presence detection (e.g. goods carriers), positioning (e.g. dampers), counting (e.g. nuts /bolts), speed detection (e.g. for cog wheels), on conveyor systems (e.g. hose feedings) or distance measurements (e.g. press-in checking) of metallic objects.
Circuit diagram: Link
Colours: BN (brown), BU (blue), BK (black) Functions: BN = L+, BU = L-, BK = PNP NC
Files to download:
Technical data
| design | cylinder screw-thread |
| length | 50mm |
| thread size | M12 |
| thread pitch | 1mm |
| housing material | brass |
| IP system of protection | IP67 |
| sensing range | 6mm |
| mounting | non-flush |
| connection | cable |
| output | PNP |
| output function | breaker contact |
| ampacity | 200mA |
| voltage type | DC |
| ambient temperature | -25 - 70°C |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.